2017- ÖSYS İLE ÜNİVERSİTEMİZE YERLEŞEN ADAYLARIN

KESİN KAYIT İŞLEMLERİ

Sevgili Öğrencilerimiz;

Üniversitemizi tercih ettiğinizden dolayı sizleri kutlar, öğrenim hayatınızda başarılar dileriz. Kesin kayıt sırasında ve sonrasında karşılaşacağınız işlemlerin özeti aşağıya çıkarılmıştır.

KAYIT İŞLEMLERİ

2017- ÖSYS sonucunda üniversitemizin herhangi bir bölüm/programına yerleştirilen adayların kesin kayıt işlemleri aşağıda yazılı ilkeler doğrultusunda yapılacaktır.

Kayıt Tarihleri;

  1. e-kayıtlar(Öğrencilerimizin «www.turkiye.gov.tr» Adresinden Kayıt Bürolarımıza Gelmeden Yapacağı Kayıt İşlemidir. ) 11 - 16 Ağustos 2017 tarihleri arasında,
  2. Şahsen veya Vekaleten Kayıt (Öğrencilerimizin Iğdır Üniversitesinde Bulunan Kayıt Bürolarına Gelerek Ya Da Kanuni Vekillerini Göndererek Yapmış Olduğu Kayıt İşlemleridir.) 14 – 18 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacaktır.

ÖN –KAYIT

E-Devlet kaydından önce öğrencilerimizin bilgilerinin güncellenmesi, harç işlemleri ve ders kayıt aşamasında kullanacakları öğrenci numaralarını edinmeleri açısından Ön kayıt e-devlet ve şahsen kayıtlar olmak üzere tüm öğrenciler için zorunludur. (Ön kayıt işlemini tamamladıktan sonra sistem otomatik olarak öğrenci numaranızı verecektir.)http://ogrenci.igdir.edu.tr/ogrenci/ogr0209/ (ÖNKAYIT İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ)

Elektronik Kayıt (e-kayıt);

Öğrenciler için e-kayıt zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır. (İsteyen öğrenciler üniversiteye 14-18 Ağustos 2017 tarihleri arasında şahsen gelerek veya kanuni vekillerini göndererek kayıt yaptırabilir.) Elektronik kayıt (e-kayıt) yaptırmak isteyen öğrenciler PTT şubelerinden e-devlet şifresi alacaklardır.

 Elektronik kayıt yaptıracak öğrenciler 11–16 Ağustos 2017 tarihleri arasında www.turkiye.gov.tr adresindeki e-hizmetler bölümü altında yer alan “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” başlığı altında açılacak olan “Üniversite E-Kayıt” seçeneğini tıklayarak kayıtlarını gerçekleştireceklerdir. E-Kayıtta öğrencinin yerleşme bilgileri ÖSYM verisinden otomatik olarak gelecek olup, Asker Alma Dairesinden askerlik durumu bilgisi ve Milli Eğitim Bakanlığından lise mezunu olup olmadığına dair bilgi de aynı ekranda yer alacaktır. Ancak Milli Eğitim Bakanlığından lise mezuniyet bilgisi alınamayan öğrenciler Elektronik kayıt yapamayacak ve üniversitemize yönlendirilecektir.

Süresi içerisinde şahsen kayıt veya e-kayıt yaptırmayan ve işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir.

 E-Kayıt yapan öğrenciler üniversiteye herhangi bir belge getirmeyeceği gibi herhangi bir kayıt onayı da yaptırmayacaktır. (e-kayıt yapan öğrencilerin kaydı kesinleşmiş olacaktır.)

 E-kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler kayıt olduklarını gösterir barkotlu çıktıyı alarak saklayacaklardır.(Bu belgenin ders kayıt haftasında Fakülte /MYO/Yüksekokul öğrenci işlerine teslim edilmesi gerekmektedir.)

ÜNİVERSİTEYE GELEREK KAYIT YAPTIRACAKLAR İÇİN KAYIT YERLERİ VE TARİHLERİ

Kayıt işlemleri aşağıda yazılı yükseköğretim programlarına yerleştirilen tüm adaylar için 14-18 Ağustos 2017 tarihleri arasında belirtilen kayıt yerlerinde yapılacaktır. Öğrencilerin kayıt için ön kayıt işlemini tamamladıktan sonra sadece ÖSYM sınav çıktısını getirmeleri yeterlidir.

KAYIT YERİ

KAYIT YAPACAK FAKÜLTE –MYO-YÜKSEKOKUL

 

*ZİRAAT FAKÜLTESİ BÜLENT YURTSEVEN KAMPÜSÜ

Ziraat Fakültesi

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Fen Edebiyat Fakültesi

Mühendislik Fakültesi

İlahiyat Fakültesi

Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu

SAĞLIK HİZMETLERİ MYO      

KARAAĞAÇ KAMPÜSÜ

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu

 Sağlık Hizmetleri MYO

            *IĞDIR MYO

BÜLENT YURTSEVEN KAMPÜSÜ

IĞDIR MYO

Teknik Bilimler MYO

Tuzluca MYO

 

ULAŞIM

*Fakülte ve Meslek Yüksekokulu Bülent Yurtseven Kampüsünde bulunan öğrencilerimiz öğleden önce 09:00 -10:00-11:00 ve öğleden sonra 13:00-14:00-15:00 saatleri arasında Karaağaç Kampüsü önünde bulunan Üniversitemiz aracından faydalanabilecektir.

HARÇLAR

2.Öğrenim Ücreti Yatırma Tarihleri (İkinci Öğretim Öğrencileri İçin) : Öğrenim ücretleri 11 Ağustos – 18 Ağustos 2017 tarihleri arasında e-devlet kaydını yapmadan önce Öğrenci Numarası(Ön kayıt aşamasında alınır) ile birlikte Halk Bankasının Türkiye’de bulunan herhangi bir şubesine (Her öğrencinin ödeyeceği miktar banka kayıtlarında mevcuttur.) yatırılması zorunludur.

 

 

 

ÖN KOŞULLU OLDUĞUNDAN ÜNİVERSİTEYE ZORUNLU OLARAK GELEREK KAYIT YAPTIRACAKLAR İÇİN GEREKLİ BELGELER;

1) Iğdır Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuluna bağlı İlk ve Acil Yardım Programları Ön Koşullu olduğundan Üniversiteye gelerek bu programa kayıt yaptıracak öğrencilerin, devlet hastanelerinden veya üniversite hastanelerinden, sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısı ve ruh sağlığına sahip olduklarını belgeleyen rapor almaları (Öğrencinin boy ve kilosunun sağlık kurulu raporunda belirtilmesi gerekmektedir.)

2) İlk ve Acil Yardım Programına yerleşip ÖSYM Yerleştirme Klavuzundaki Bkz. 233 koşulundaki şartları sağlamayan öğrencilerin kesinlikle kaydı yapılmayacaktır.

ÖZEL YETENEK SINAVI İLE ÖĞRENCİ ALAN PROGRAM HAKKINDA KAYIT İŞLEMİ

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği ’ne özel yetenek sınavı ile öğrenci alınmaktadır.

BESYO ÖZEL YETENEK SINAVI KAZANANLAR

KAYIT TARİHİ

(Bizzat Başvuru)

KAYIT MERKEZİ

(Bizzat Başvuru)

Asıl Kazananlar

14-18 Ağustos 2017

KARAAĞAÇ KAMPÜSÜ

1.Yedek Kazananlar

21 Ağustos 2017

KARAAĞAÇ KAMPÜSÜ

2.Yedek Kazananlar

22 Ağustos 2017

KARAAĞAÇ KAMPÜSÜ

Not: Kayıt Belgeleri ve ayrıntılı bilgi için Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu özel yetenek sınavı kılavuzunu inceleyiniz.

 

HAZIRLIK SINIFI OLAN PROGRAMLAR

İlahiyat Programı (I. ve II. Öğretim)

İlahiyat Programı hazırlık sınıfından muaf olmak isteyen öğrenciler Hazırlık Muafiyet Sınavına girebilir.

Hazırlık Muafiyet Sınavı Tarihi: 18.09.2017

İZİN/KAYIT DONDURMA

Kesin kayıttan sonra, öğrenimine sağlık, askerlik, maddi ve ailevi nedenler ile devam etmek istemeyen öğrencilerden, bir veya iki yarıyıl için kayıt dondurmak isteyenler, gerekçelerini belgeleyerek 05-22 Eylül 2017 tarihleri arasında bir dilekçe ile yerleştikleri Fakülte, Yüksekokul ve MYO Öğrenci İşlerine başvuracaklardır.

MUAFİYET

Daha önce bir başka yükseköğretim programında öğrenim gören öğrenciler, isterlerse burada başarılı olduğu derslerden muaf olmak isteyebilirler. Bunun için 05-22 Eylül 2017 tarihleri arasında Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulu Öğrenci İşlerine transkript ve ders içerikleri ile birlikte başvurması gerekmektedir. Bu süre içerisinde başvuruda bulunmayanların daha sonraki başvuruları değerlendirmeye alınmaz. (Dersler harfli not olarak muaf edilerek not ortalamasına katılır)

KAYIT TARİHİNDE ORTAÖĞRETİMDEN MEZUN OLAMAYAN ÖĞRENCİLER;

Kayıt tarihi itibariyle ortaöğretim kurumlarından mezun olamayan ancak bütünleme ve tek ders sınavına girecek adaylarında 14-18 Ağustos 2017 tarihleri arasında üniversiteye gelerek GEÇİCİ KAYITLARINI yaptırmalarına, ancak bu öğrenciler mezun olduklarına ilişkin belgelerini 29 Aralık 2017 tarihine kadar Üniversitemiz Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına ibraz etmeleri halinde Asıl Kayıtları yapılacağına, bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları kesinlikle silineceğine ve bu durumda olup belirtilen tarihlerde Geçici Kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtlarının kesinlikle yapılmayacaktır.

 

KAYIT ESNASINDA HERHANGİ BİR SORUNLA KARŞILAŞILMASI DURUMUNDA KAYIT YAPACAĞINIZ BİRİM ÖĞRENCİ İŞLERİYLE İLE İLETİŞİME GEÇİNİZ.

 

Üniversitemiz 2017–2018 eğitim-öğretim yılı 11 Eylül 2017 Pazartesi günü başlayacaktır.